مفهوم نرومارکتینگ

نرومارکتینگ توسط روانشناسان در سال ۱۹۹۰ در دانشگاه هاروارد، پایه گذاری شد. نرومارکتینگ بیان کننده این است که ذهن انسان، بیش تر اوقات درگیر فکر و اندیشه و احساسات است. تصمیمات به طور معمول در قسمت نیمه هوشیار مغز انسان صورت می گیرد که درست همان لحظه انتخاب است.

اساس نرو مارکتینگ، بر پایه “meme” به معنای «الگوی رفتاری»، استوار است. در حقیقت همان قسمتی از مغز که اطلاعات را ذخیره می کند. این داده ها، در نهایت انسان را مجبور به انتخاب و تصمیم گیری می کندکه مراحل آن در مغز انسان تنها کمتر از ۳ ثانیه طول می کشد.

نرومارکتینگ چگونه کار می کند؟

دو روش اصلی برای ردگیری عملکرد ذهنی مشتریان بالقوه وجود دارد : از طریق FMRI و EEG که به الكتروگرافی معروف است.

از نظر تخصصی در تصویربرداری مغزی از آهن ربای خاصی برای ردگیری جریان خون در مغز در زمان پاسخگویی آزمایش شونده به یک محرک، استفاده می شود. این کار به آنها اجازه می دهد تا وارد مرکز لذت افراد شوند، و از این طریق بازاریابان در می یابند چه عملکرد و ویژگی های خاصی منجر به تحریک افراد می شود. این محرک ها ممکن است رنگ، تصویر، صدا، چیدمان، بسته بندی، رایحه، ویژگی های فیزیکی یا هر عامل دیگری که به نوعی با احساسات افراد در ارتباط است، را شامل شود.

 

از طرفی دیگر EEG بسیار ارزان تر از FMRI است و از طریق کلاهی که الکترودهایی روی آن نصب شده موج های الکترونیکی تولید شده توسط مغز را اندازه گیری می کند و این امکان را برای محققان فراهم می آورد تا هیجانات و احساساتی مانند خشم، هیجان و اندوه را ردگیری کنند. البته آنچه محققان و متخصصان این حوزه بر آن تاکید دارند آن است که این روش قادر به ذهن خوانی و پی بردن به امیال و آرزوهای درونی انسان نیست و صرفا اطلاعات ناخودآگاه اما مشخص افراد در مورد واکنش به محرک های مختلف را نشان می دهد.

دستگاه های مورد استفاده

eeg

EEG:

EEG قدیمی ترین روش در نورومارکتیگ است اما هنوز هم یکی از راه‌های خوب برای اندازه‌گیری فعالیت مغز است. سلول‌هایی که مسئول انتقال پیام‌ها و پاسخ‌های شناختی ما هستند، نورون نامیده می‌شوند. ما بالای 100 میلیارد نورون و تریلیاردها ارتباط سیناپسی داریم که درمجموع، تشکیل‌دهنده‌ی مدار عصبی ما هستند. هنگام فعال شدن، قسمتی از سلول‌های عصبی ما یک جریان الکتریکی کوچک درست می‌کنند که می‌تواند تقویت شود. این جریان‌های الکتریکی الگوهای فرکانسی متفاوتی دارند که امواج مغزی خوانده می‌شوند. هنگام استفاده از EEG برای تحقیقات بازار، الکترودها روی جمجمه‌ی فرد آزمایش‌شونده یا به‌صورت یک کلاه و یا سربند قرار می‌گیرند.

Eye Tracker:

Eye Tracker قابل‌دسترس‌ترین راهکار برای تحلیل رفتار مشتریان شماشت. با ردیابی چشمی تمام چیزی که توجه شما را جلب می‌کند قابل اندازه‌گیری است. مقدار جابه‌جایی چشم از قسمتی از محصول (برای مثال از سر تیتر یک وب‌سایت تا تبلیغات حاشیه‌ی سایت) یکی دیگر از راه‌های ردیابی توجه بصری و ردیابی چشمی است. این روش مناسب محصولات تعاملی مثل وب‌سایت‌ها، نرم‌افزارها، اپلیکشین‌ها و دیگر واسطه‌های کاربری نو و … است.

به طور کلی، در این ابراز نورومارکتینگ یعنی ردیابی چشم، دو نکته‌ی اساسی برای اندازه‌گیری‌ها وجود دارد: خیره شدن‌‌ها و جابجایی‌های چشم. برای اندازه‌گیری خیره شدن‌ها، مقدار خیره شدن فرد به محصول (یا قسمتی از آن) و مدت زمان آن مورد توجه است. از طرفی مقدار جابه‌جایی‌ها نیز با حرکت چشم و میزان میانگین حرکت آن از نقطه‌ای به نقطه‌ای دیگر مورد توجه قرار می‌گیرد. با تحلیل های بر آمده از این ابزار، و پیش فرض قرار دادن این حقیقت که “مصرف‌کننده ابتدا با قوه‌ی بصری‌اش تصمیم به خریدش را عملی می‌کند”، ردیابی چشمی در نهایت منجر به دریافت اطلاعات لازم برای چیدن استراتژی‌های بهینه‌تر بازاریابی و برندینگ خواهد شد.

FMRI :

در FMRI از یک اسکنر MRI برای تصویربرداری از تغییرات جریان خون در مغز استفاده می‌کند. با فعالیت نورون‌ها، آن‌ها نیازمند استفاده از انرژی‌ای هستند که توسط جریان خون به آن‌ها می‌رسد. بااینکه وضوح فضایی این روش نسبت به روش EEG ده برابر بیشتر است، اما فاصله‌ی زمانی دریافت داده‌ها از این روش بسیار کند است. بااین‌حال، این روش ما را قادر به مطالعه‌ی ساختارهای عمیق مغز، به‌خصوص آن قسمت‌هایی که در پاسخ‌های عاطفی نیز مؤثرند، می‌کند. اسکنرهای FMRI نیز بسیار گران هستند، اما تیم ما در ایران مارکتینگ با مشارکت مرکز نقشه برداری مغز ایران امکان استفاده از این روش را برای کسب و کارها مقدور ساخته است.

کارشناسان

حدیث ادیب کیا

کارشناسی مهندسی کامپیوتر – کارشناسی ارشد مدیریت فناوری اطلاعات – پروژه هم بررسی تاثیر موسیقی بر رفتار مشتریان از منظر نوروموزیک

فرزان تبریزی

مهندسی نرم افزار تهران شمال
دانشگاه تهران MBA
کتاب طراحی محیطهای اداری و تجاری
پایان نامه بررسی جایگاه نورومارکتینگ در مطالعه رفتار مشتری در ایران ( مورد مطالعه کسب و کار طلا و جواهر)

پدیده یزدان شاهمراد

کارشناسی ارشد توان بخشی شناختی– دانشگاه شهید بهشتی- 95 تا 97

تکنسین – آزمایشگاه ردیاب چشم پژوهشکده علوم شناختی و مغز- دانشگاه شهید بهشتی – از آذرماه 96

سینا تقی زاده

پدید آورنده علم بازاریابی عصبی در تجارت الکترونیک آنلاین و آفلاین
متخصص دیجیتال نورو مارکتینگ
نویسنده کتاب بازاریابی عصبی در تجارت الکترونیک

خدمات نرومارکتینگ کارشناسان