ارزش پیشنهادی یکتا

ارزش پیشنهادی یکتا

:ارزش پیشنهادی یکتا ( Unique Value Proposition )

این بخش یکی از سخت ترین و در عین حال مهم ترین بخش از بوم ناب استارتاپ شماست که در آن باید به صورت شفاف و صریح مشخص کنید که محصول شما چه ارزشی را برای مشتریان ایجاد می کند و آن ها چرا باید شما را انتخاب نمایند؟ ارزش پیشنهادی یکتا در واقع حدس یا فرضیه ست که باعث جلب توجه مشتریان به شما می شود و فرصت های زیادی برای تست کردن آن و بهبود دادنش وجود دارد.

برای تشخیص گذاره ارزش یکتای خود می توانید توجه خود را روی سگمنت های مساله و راه حل قرار دهید و ارزشی که مشتری پس از استفاده از محصول شما به دست می آورد را بیابید.

برای پرکردن این بخش از بوم ناب می توانید از فرمول زیر استفاده نمایید:

  (3) پاسخ دادن به هر نوع اعتراض مشتری + (2) مدت زمان رسیدن به آن + (1) نتیجه نهایی مورد انتظار کاربر

مهمترین بخش این فرمول قسمت (1) ست، در ضمن اگر قرار دادن قسمت های بعدی فرمول در گذاره ارزش یکتای محصول شما باعث شکل گرفتن حالت بازاریابی به آن شود از آن ها صرف نظر نمایید.

در آخر در قسمت پایین این سگمنت از مفهومی به نام High Concept Pitch استفاده نمایید. این روش مختص فیلم سازان هالیوودی ست که برای تعریف خلاصه ای از فیلم خود برای بینندگان استفاده می کنند. در این قسمت شما باید اولین تعریف مورد نظرتان را از محصول خود برای مشتریان ارائه نمایید. این کار به گسترش سینه به سینه محصول شما کمک فراوانی می کند. به طور مثال هنگامی که یوتیوب خلق شد آن را با عنوان فلیکر برای ویدیوها تعریف کردند.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه